Mladí sociální demokraté vyzvali Babiše k odchodu z vlády

Členové a členky mládežnické politické organizace s více než šestadvacetiletou tradicí si na víkendovém sjezdu v hlavním městě zvolili nové vedení pro následující dva roky. Mladí sociální demokraté rovněž vyzvali ministra financí a předsedu hnutí ANO k podání demise kvůli jeho výrokům o holocaustu a současně podpořili návrh ČSSD k novele zákona o střetu zájmů, který je namířen proti oligarchizaci české politiky. Sjezdu se účastnil mimo jiné i předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Předsedou zapsaného spolku Mladých sociálních demokratů (MSD) byl o víkendu zvolen dosavadní předseda pražské krajské organizace Radek Hlaváček, student Právnické fakulty UK a zastupitel za ČSSD v Praze 3. Funkci mu symbolicky předala dosavadní předsedkyně Lucie Válová. V předsednictvu spolku sdružujícím od roku 1990 mladé lidi od 15 do 35 let nového předsedu doplní ve funkci statutární místopředsedkyně Lenka Peterová z Plzně, Markéta Zahradníčková z Uničova v pozici místopředsedkyně pro hospodaření, zahraniční vztahy spolku bude mít v následujících dvou letech na starosti Matouš Hruška z Prahy. Do funkce řadových místopředsedů spolku byli dále zvoleni Andrea Ioele z Náchoda, Radka Maděrová z Nového Města na Moravě a Jakub Malačka ze Znojma. Ve vedení MSD jsou čtyři muži a tři ženy, věkový průměr činí sedmadvacet let. Předsedkyní Ústřední kontrolní komise MSD byla zvolena Kateřina Peštová z Prahy.

Sjezd MSD kromě voleb řešil i programové otázky. S ohledem na nedávné výroky týkající se bývalého koncentračního tábora v Letech požadují Mladí sociální demokraté, aby ministr financí Andrej Babiš podal demisi. „Nejnovější výrok ministra financí nás všechny šokoval. Je skutečně jedno, co kdo vytrhl z kontextu. Výrok zpochybňující zločiny nacismu zazněl a jeho autor by měl jednoznačně vyvodit osobní odpovědnost a z vrcholné politiky odejít,“ uvedl předseda MSD. Mladí sociální demokraté také podpořili pozměňovací návrh, který k novele zákona o střetu zájmů předložil poslanec Jan Chvojka (ČSSD). „Ostře se vymezujeme vůči kumulaci mediální, ekonomické a politické moci, která ohrožuje základní principy demokratického právního státu,“ dodává Hlaváček.

Mladí sociální demokraté dále odsoudili nedávné homofobní výroky poslankyně Pavlíny Nytrové. Podle nich její výroky poškodily dobré jméno ČSSD i celého sociálnědemokratického hnutí. Sjezd se věnoval i otázce vyjednávání dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), které mělo v minulých dnech ztroskotat. Mladí sociální demokraté chtějí, aby byl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek při jednáních o dohodě obezřetný a koordinoval pozici se sesterskými sociálnědemokratickými stranami a odbory.

Ke sjezdu promluvil i bývalý člen MSD a současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Dalšími hosty sjezdu byli ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová, náměstkyně ministra zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová, místopředseda ČSSD Martin Starec, náměstek pražské primátorky a bývalý předseda MSD Petr Dolínek, předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík, starosta městské části Praha 8 Roman Petrus a další.

Mladí sociální demokraté, z. s., Hybernská 1033/7, 110 00 Praha 1, IČ: 00563455. Kontakt: Jakub Trpák, vedoucí Ústředního sekretariátu MSD, +420 775 644 592, msd@mladi.cz.

Předsednictvo MSD po XV. Sjezdu MSD

Předseda MSD:

Radek Hlaváček (nar. 25. 11. 1990) je absolventem Prvního obnoveného reálného gymnázia v Praze-Libni a studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Od roku 2015 působí ve funkci zastupitele městské části Praha 3 za ČSSD. Věnuje se soudobému právu, právním dějinám, žurnalistice a pracovně se orientuje na oblast školství.

Statutární místopředsedkyně MSD:

Lenka Peterová (nar. 25. 11. 1989) je absolventkou oboru chemicko-farmaceutická výroba na Střední odborné škole v Praze 3, později vystudovala bakalářský obor asistent ochrany a podpory veřejného zdraví na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni. Od roku 2012 je členkou Republikové rady Sdružení ochrany nájemníků. V současné době působí jako odborná referentka na ministerstvu zdravotnictví v sekci strategií. Věnuje se sportu a regionální politice v Plzeňském kraji.

Místopředsedkyně pro hospodaření MSD:

Markéta Zahradníčková (nar. 24. 6. 1985) je absolventkou Rakouské sekce Gymnázia ve Šternberku. Vystudovala ekonomii, environmentální management se zaměřením na energetiku obnovitelných zdrojů a v současné době studuje právo a právní vědu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je komunální zastupitelkou v Uničově. Miluje cestování, ve volném čase se věnuje studiu jazyků, četbě a sommelierství.

Místopředseda pro zahraniční vztahy MSD:

Matouš Hruška (nar. 26. 1. 1990) vystudoval Gymnázium Jaroslava Seiferta v Praze a obor politologie v bakalářském studiu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde nyní pokračuje v magisterském studiu. Věnuje se politickému marketingu, aktivismu a grafickému designu. V posledním roce je zapojený do tvorby předvolebních kampaní ČSSD.

Místopředsedové a místopředsedkyně MSD:

Andrea Ioele (nar. 18. 2. 1987)pochází z italského města Bolzano, ve kterém žil do svých pěti let. Poté se s rodiči přestěhovali do obce Kramolna u Náchoda, kde se narodila jeho matka. Je pekař - cukrář a v této oblasti od svých osmnácti let podniká. Vlastní malou řemeslnou pekárnu - cukrárnu kde vyrábí tradiční české výrobky. Ovládá italský jazyk na úrovni rodilého mluvčího, anglický a francouzský jazyk na komunikační úrovni. Jeho koníčky jsou sport a historie. V současné době uvažuje o pokračování ve studiu.

Jakub Malačka (nar. 12. 3. 1988) je absolventem oboru informatika v ekonomice na Obchodní akademii ve Znojmě. Ve studiu pokračoval na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně v oboru ekonomie veřejné správy. První volební období je zastupitelem města Znojmo, kde zároveň působí ve funkci předsedy finančního výboru. Jak z uvedeného vyplývá, mezi jeho koníčky patří oblast IT a ekonomie veřejného sektoru. Baví ho dále cyklistika, tenis a jachting.

Radka Maděrová (nar. 5. 9. 1990) absolvovala Gymnázium Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě. Pochází z učitelské rodiny, kam směřuje i její studentská dráha. V současné době je studentkou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Miluje knížky, historii a filozofii, což předurčilo směr jejího studia na obory společenské vědy a český jazyk a literaturu.

Složení Ústřední kontrolní komise MSD po XV. Sjezdu MSD

Předsedkyně ÚKK MSD:

Kateřina Peštová (nar. 11. 9. 1983) je absolventkou Gymnázia a sportovního gymnázia Přípotoční v Praze a studentkou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. Druhé volební období je členkou zastupitelstva v Praze 10 za ČSSD a rovněž předsedá sportovnímu výboru. Věnuje se sportu a problematice aktivního trávení volného času v rámci projektu Aktivní desítka. Zajímá se o oblast školství, zdravotnictví a životní prostředí.

Členové ÚKK MSD:

Petr Čulík, Adam Zvonař, Michal Fencl, Petr Pravda, Jiří Uřidil, Josef Říha
5. září 2016