Mladí sociální demokraté si připomínají odkaz 17. listopadu i památku obětí teroru v Paříži

Mladí sociální demokraté si připomenou odkaz 17. listopadu i památku obětí teroru v Paříži

Členové spolku Mladých sociálních demokratů se v úterý připojí k slavnostnímu připomenutí události 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě. Účast u pomníku počátku Sametové revoluce spojí s oficiální akcí ČSSD. Po položení květin a symbolickém zapálení svíček krátce po desáté hodině dopolední se Mladí sociální demokraté přesunou uctít památku obětí pátečního teroristického útoku v Paříži u francouzské ambasády.

 Sedmnáctý listopad je pro Mladé sociální demokraty tradičně nejvýznamnějším svátkem v roce a oslavou hodnot, které dlouhodobě prosazujeme,“ uvedla Lucie Válová, předsedkyně spolku Mladých sociálních demokratů. Události na pražské Národní třídě, které odstartovaly Sametovou revoluci, pád komunistického režimu a obnovu demokratického právního státu, mají přitom pro MSD zvláštní symboliku. „Už o den později, v sobotu osmnáctého listopadu, byla obnovena činnost sociální demokracie v Československu. Už tehdy se začala v ČSSD formovat sekce mladých, která se o půl roku později proměnila v samostatnou mládežnickou organizaci Mladých sociálních demokratů, která tak letos slaví čtvrtstoletí své existence,“ vysvětluje Válová.

Mladí sociální demokraté dlouhodobě prosazují hodnoty demokracie a úcty k lidským právům a svobodám. „Usilujeme o takovou společnost, která ctí a respektuje zájmy jednotlivce a váží si rozmanitosti všech lidí jako celku,“ uvedla Kristýna Šircová, statutární místopředsedkyně spolku. Právě výročí sedmnáctého listopadu představuje každoroční příležitost k zhodnocení, jak se demokracie v České republice vyvíjí a jakým výzvám čelí občanská společnost.

Letošní oslavy budou do značné míry ovlivněny tragickými událostmi páteční pařížské noci a dlouhotrvajícím napětím ve společnosti v souvislosti s migrační krizí a nárůstem extremismu. „Připojíme se k uctění památky obětem teroristických útoků ve francouzské metropoli, protože cítíme potřebu jednoznačně odsoudit násilí jako prostředek k dosažení politických cílů,“ uvedl koordinátor činnosti MSD v oblasti boje s extremismem Radek Hlaváček. „Současně však varujeme před nárůstem nesnášenlivosti vůči uprchlíkům a rovněž proti občanům Evropské unie, jež se v souladu s ústavně garantovanou svobodou vyznání hlásí k islámské víře. Je nepřijatelné, aby za čin zfanatizovaných extremistů nesli kolektivní odpovědnost lidé, kteří s terorismem nemají cokoliv společného. Útok teroristů byl ostatně namířen proti Evropě jako takové a všem lidem, jež ji obývají, tedy i proti muslimům a v konečném důsledku i proti uprchlíkům, kteří právě před terorem prchají.

Přesto jsou podle Mladých sociálních demokratů poslední události významnou výzvou pro evropské mocnosti a celý západní svět. „Extremisté, ať už se řadí k islámským fundamentalistům či ultrapravicové scéně v Evropě, mají za cíl destabilizovat současný systém v Evropě. Zpochybněním hodnot, na kterých je po staletí budována společná evropská tradice humanismu a úcty k lidským právům a svobodám, bychom zlu naopak pomohli,“ komentuje situaci Válová. „Nesmíme však v odpovědi ukázat slabost. Je nutné, aby všechny země světa zasáhly proti Islámskému státu se vší rozhodností a silou.

17. listopadu 2015